Makyaj.com
Proje Adı
: Makyaj.com
Kategori
: Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Ödül
: Gümüş
Reklamveren
: L’Oreal Türkiye
Ajans
: Beyazperde / AdXclusive
Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Yıl: 
2014

Pazarlama hedefi:  Geniş çevrelere ulaşabilen etkileşim sağlamak, makyaj.com’un marka bilinirliğini arttırmak 

 

Kampanyanın amacı:  İçerik pazarlaması ile ürünlerin etkileşimini arttırmak, siteye yeni trafik kaynakları oluşturmak

 

Hedef kitle: 15-45 yaş arası kadınlar

 

Yaratıcı strateji: Tamamen doğal görünen, dijital kullanıcıları sıkmayan aksine tamamen onların istediği içerik planları oluşturuldu. En çok merak ettikleri “Eyeliner sürmenin 5 temel ipucu” gibi çarpıcı içeriklerle merak uyandırılması sağlandı; aynı yerde ilgili ürünün reklamı yapıldı. Lansmanı yapılan ürünlerin önceden trend şeklinde content’leri girdi. Türkiye’de yüksek izlenme oranlarına sahip makyaj vloggerları ile işbirlikleri yapıldı. Milliyet, MSN gibi Türkiye’de yüksek tıklanma oranına sahip olan portallar ile içerik işbirlikleri yaparak makyaj.com’un marka bilinirliğinin arttırmak ve aynı zamanda yeni trafik kaynakları oluşturmak üzere çalışmalar yapıldı. Tüm yapılan çalışmalarda, yepyeni bir oluşumu kendi başına büyütmektense; Türk kadınının hali hazırda bulunduğu sayfa, kanal, portallarda yer alarak, doğru hedef kitleyi bulundukları yerde yakalamak hedeflendi.      

 

 

Uygulama:   Makyaj.com, arama motorlarında “makyaj” yazıldığında hem organik hem de paid alanda en üst sırada yer aldı. Aynı zamanda içerik anlaşmalarıyla Türkiye’nın en büyük web-sitelerinde içerikler milyonlara ulaştı. Basit bir urun pazarlaması yerine farklı portföydeki markalarımız ile çok eğlenceli ve inandırıcılığı yüksek content’ler oluşturuldu.

Daha fazla ziyaret edilen içerikler olduğu için marka reklamlarına göre x3’e kadar ucuz medya yatırımı sağlandı. 

Türkiye’nin en iyi vlogger’ları ile yapılan anlaşmalar sonucunda; sitenin inandırıcılığı daha da arttı. Bu vlogger’larla çekilen how-to’larda farklı ürün gam’ındaki markalar kullanılarak kullanıcıyla karşılıklı ürün değerlendirmeleri yapıldı.

 

Sonuç: Instagram’da 8.9K, Facebook’ta 240K kullanıcıya ulaşıldı.  Google kampanyaları boyunca tüm sitenin Bounce rate'i %30 'un atında kaldı ve kampanya sonunda Visit Duration ortalama 2dk 39 saniye olarak ölçüldü. Ayrıca tekil kullanıcı sayısı %368 arttı. Tüm trafik ise %489 artış gösterdi. 

Makyaj organik aramalarında 1. ; makyaj ipuçları organik aramalarında 3. sırada yer alındı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=-mJ6Ox-dDbQ&feature=youtu.be