Avrupa’da Programatik Reklamcılık Neden Tercih Ediliyor?

IAB Avrupa’nın araştırması, Programatik Reklamcılığın Avrupa’daki ajanslar, reklamverenler ve yayıncılar için son derece etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Haziran 2015’te yapılan ankete göre, hedefleme alanındaki verimliliği hem reklamverenlerin hem de ajansların programatiğe yatırım yapmasındaki en önemli etken oldu. Yayıncılar ise envanterlerinin değerini yükselttiği için programatiğe yöneldi.

 

Katılımcılardan gelen yanıtlar programatiğin diğer özelliklerine de dikkat çekiyor. Ajanslar ve yayıncıların çoğunun ticari ve operasyonel verimlilik sağladığı için programatiği tercih ettikleri görülüyor. Reklamverenlerin %53’ü, programatiği, ücretli medyayı (paid media) daha ucuz bir hale getirdiği için tercih ettiklerini belirtiyor.

 

Programatik operasyonların kurum içinde gerçekleştirilmesinin nedenleri ise farklılık gösteriyor. Reklamverenler ve ajanslar kendi kaynaklarından gelen verileri kontrol altında tutmak için; yayıncıların %71’i ise envanterlerinden daha iyi bir şekilde gelir elde etmek için bu yöntemi tercih ediyor.

 

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.iabeurope.eu/files/1514/3944/5297/IAB_Europe_Attitudes_towards_Programmatic_Advertising_report_August_2015_v2.pdf  

 

 

Kaynak:  http://www.emarketer.com/Article/Efficiency-Rules-Programmatic-Buyers-Sellers-Europe/1012902