IAB, HTML5'i Yeni Endüstri Standardı Olarak Belirledi

Haberin orjinali 17 Ağustos 2015 tarihinde Advertising Age dergisinde yayınlanmıştır. Habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

IAB, HTML5'i Yeni Endüstri Standardı Olarak Belirledi, Adobe Onayladı    

 

Dijital dünya için devrim sayılabilecek bir karara imza atan IAB, Display Reklam Kılavuzunu revize etti. Revizyonla birlikte HTML5, interaktif pazarlama dünyasının yeni standardı oluyor. Ajanslar da Adobe Flash yerine bu yeni formatı kullanmaları konusunda teşvik ediliyor.

 

Adobe da bu girişimi destekleyerek, dijital endüstrinin daha ölçeklenebilir ve bütünleşik hale gelmesine katkı sağlayan kılavuzların güncellenmesinde AOL, Google, Yahoo gibi IAB üyeleriyle birlikte çalıştı.

 

IAB Tech Lab Genel Müdürü Scott Cunnigham, konuyla ilgili Ad Age'e yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Dönüşüm dünya genelindeki pazarlarda zamana yayılıyor. Endüstrinin daha önceki standardı olan yapıya sahip bir şirket olan Adobe de kendini yeniden tanımlamaya başladı. Adobe'un mevcut yazılım paketi HTML5'i destekler nitelikte. Sektörde farklı standartlar kullanan çok sayıda şirket var ama bence Adobe bu sayede kendini, özellikle de IAB Tech Lab’de çok iyi konumladı. HTML5'e geçiş önümüzdeki 9-12 ay arasında gerçekleşecek. Şu an için IAB Display Reklam Kılavuzları[1] 18 Eylül 2015 tarihine kadar yorumlar için açık olacak. Böylece sektör de değişmesi ve düzeltilmesi gerektiğini düşündüğü bölümler hakkında söz sahibi olabilecek.’

 

Adobe'un Kıdemli Ürün Yöneticisi Sarah Hunt, HTML5'e geçişi 'yayıncılara içeriği yaymaları için yeni bir alan yaratması açısından heyecan verici bir gelişme' olarak yorumladı. Aynı zamanda IAB HTML5 Çalışma Komitesi'nde Başkan Yardımcılığı da yapan Hunt sözlerine şöyle devam etti: 'IAB Display Reklam Kılavuzlarının güncellenmesi, sektörü genel olarak HTML5'in kullanıldığı bir ortama dönüştürecek sürecin ilk adımı. Uzman önerileri ve rehberliği, HTML5'in, hem masa üstü hem mobil ekranlar için vaat ettiği zengin, kapsamlı ve düşük maliyetli yaratıcı çalışmalara ulaşması için gerekli olacak.’

 

Flash yazılımı, online reklamların yapımı ve gösteriminde uzun süre kullanıldı. Yıllarca, resmi olmasa da standart kabul edildi ama güvenliğiyle ilgili zayıf noktaları yaygın biçimde eleştirildi.

 

Temmuz ayı sonunda Yahoo, Adobe Flash yazılımının kötüye kullanılmasıyla “malvertising” (reklamlarla kötü amaçlı yazılım dağılımı) atağına maruz kaldı. Yahoo bu ayın başında konu ile ilgili yaptığı açıklamada durumun, 'önceki medya raporlarında oldukça yanlış yorumlandığını' belirtti.

 

Günümüzde Firefox gibi popüler tarayıcılar, Flash’ı aksi istenmediği takdirde engelliyor ve Apple’ın akıllı telefonlarıyla tabletleri Flash’ı desteklemiyor. AOL üretim hizmetleri ve yüksek kalite deneyimleri direktörü Aaron Wood HTML5’e geçişi, “Endüstri artık yaratıcı işler için, tüketicinin tarayıcıya ilave yazılım yüklemesini gerektiren patentli tek bir kaynağa bağlı değil. ‘Bu değişim gerekir’ yerine ‘Ne zaman değişecek’i konuşmaya başladık. Video içerik oynatıcılarının da HTML’e geçme eğilimi 2017’de teknolojinin yaygın biçimde adapte edileceği anlamına geliyor.” diyerek destekledi.

 

Revizyonlar, IAB Genel Reklam Paketi ve IAB Display ve Mobil Rising Star Kılavuzlarında HTML5’e geçişle gündeme gelen, dosya boyutları ve optimum yükleme performansı gibi başlıklarda önemli değişiklikler içeriyor. Rich media ve display yaratıcı terminoloji sözlüğü gibi reklam birimlerinde de güncellemeler yapıldı.

 

 

[1] Kılavuzlara bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.iab.net/about_the_iab/recent_press_releases/press_release_archive/press_release/pr-081715%20/